All 2019 British Championships

Here's a summary of six British Championships of 2019.

Classic Races Winners, Alasdair McLeod and Megan Carter-Davies.

ChampionsPhoto: Rob Lines


Night

Organised by Mar Orienteering Club at Muir of Dinnet on Saturday 23rd February.

Women

    1. Fay Walsh (Edinburgh University)
    1. Hazel Wright (Mar)
    1. Claire Ward (Interlopers)

Men

    1. Graham Gristwood (Forth Valley)
    1. Hector Haines
    1. Thomas Wilson (Edinburgh University)

Report - Winter Roundup

fayFay Walsh (credit: Wendy Carlyle) ggGraham Gristwood (credit: Wendy Carlyle)


Sprint Relay

Organised by The Yorkshire & Humberside Association at Bradford University on Saturday 4th May.

    1. Edinburgh University (Fay Walsh/Alistair Masson/Alexander Chepelin/Zoe Harding)
    1. Forth Valley (Lizzie Stansfield/Chris Smithard/Peter Molloy/Grace Molloy)
    1. Bristol (Chloe Potter/Tom Dobra/Adam Potter/Cecilie Andersen)

SprintRelaySprint Relay Podium, Bradford University, May 4th 2019.

Report - British Champs.


Long

Organised by The Yorkshire & Humberside Association (lead officials from Airienteers) at Arncliffe and Kilnsey North on Sunday 5th May.

Women

    1. Megan Carter-Davies (Mid-Wales)
    1. Cecilie Andersen (Bristol)
    1. Sarah Jones (Edinburgh Southern)

Men

    1. Alasdair McLeod (Airienteers)
    1. Sasha Chepelin (Edinburgh University)
    1. Duncan Coombs (West Anglia)

Report - British Champs.


Forest Relay

Organised by The Yorkshire & Humberside Association at Middleton Park, Leeds on Monday 6th May.

Women

    1. South Yorkshire (Kim Baxter/Mary Fleming/Catherine Taylor)
    1. Airienteers (Alice Leake/Evie Conway/Bryony McLeod)
    1. Edinburgh Southern (Rona Lindsay/Gillian Martin/Sarah Jones)

Men

    1. Airienteers (Dane Blomquist/Joe Woodley/Alasdair McLeod)
    1. Forth Valley (Mark Nixon/Chris Smithard/Graham Gristwood)
    1. Nottinghamshire (Anthony Squire/Richard Robinson/Peter Hodkinson)

Report - British Champs.


Sprint

Organised by Leicestershire Orienteering Club at Loughborough University Campus on 14th September.

SprintPodiumThe Sprint Podium

Women

    1. Megan Carter-Davies (Mid-Wales)
    1. Alice Leake (Airienteers)
    1. Cecilie Andersen (Bristol)

Men

    1. Kris Jones (Forth Valley)
    1. Peter Hodkinson (Nottinghamshire)
    1. Jonathan Crickmore (Edinburgh University)

krisCrossingKris Jones

Report - Sprint and Middle Weekend


Middle

Organised by Derwent Valley Orienteers at Chinley Churn on Sunday 15th September.

Megan Carter-Davies's win secured a "treble" of the long. middle and sprint wins in 2019.

Women

    1. Megan Carter-Davies (Mid-Wales)
    1. Sarah Jones (Edinburgh University)
    1. Cecilie Andersen (Bristol)

Men

    1. Graham Gristwood (Forth Valley)
    1. Jonathan Crickmore (Edinburgh University)
    1. Will Gardner (Octavian Droobers)

Report - Sprint and Middle Weekend


Previous Post